ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΛΗΠΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΟΤΗ ΝΕΦΡΙΚΟΥ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΟΣ
16:30-19:20 Λήπτης Νεφρικού Μοσχεύματος
Προεδρείο: Ι. Ν. Μπολέτης, Αικ. Παπαγιάννη
16:30-16:40 Πρωτοπαθής νεφρική νόσος, Γ. Τσούκα
* ΕΤΣΣ, ΜΣΠ, IgAΝ
* C3 σπειραματοπάθεια, αιμολυτικό ουραιμικό σύνδρομο
* Πλασματοκυτταρικές δυσκρασίες
16:40-16:50 Σχολιασμός: Σ. Μαρινάκη
16:50-17:00 Συζήτηση
17:00-17:10 Λοιμώξεις, Κακοήθειες, Ε. Σαμπάνη
* HIV, HCV, HBV
* Φυματίωση, εμβολιασμοί
* Προηγούμενες κακοήθειες
17:10-17:20 Σχολιασμός: Μ. Δαρεμά
17:20-17:30 Συζήτηση
17:50-18:00 Καρδιαγγειακή νόσος, Ευαγγ. Παπαχρήστου
* Στεφανιαία νόσος, Σακχαρώδης διαβήτης
* Καρδιακή ανεπάρκεια, Πνευμονική υπέρταση
* Περιφερική αγγειακή νόσος, αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο
18:00-18:10 Σχολιασμός: Γρ. Μυσερλής
18:10-18:20 Συζήτηση
18:20-18:30 Αξιολόγηση άλλων οργάνων-συστημάτων, Κ. Κανταρτζή
* Γαστρεντερικό
* Αιματολογικές διαταραχές
* Οστική νόσος
18:30-18:40 Σχολιασμός: Μ. Κουκουλάκη
18:40-18:50 Συζήτηση
18:50-19:00 Ανοσολογική εκτίμηση, Αγγ. Βιττωράκη
* Αντι-HLA αντισώματα
* Χειρισμός υπερευαισθητοποιημένων
* Πρόσβαση στη μεταμόσχευση ανάλογα με την ομάδα αίματος και τη HLA
19:00-19:10 Σχολιασμός: Αικ. Ταράση
19:10-19:20 Συζήτηση
19:30-20:30 Τιμητική Ομιλία
Προεδρείο: Ι. Ν. Μπολέτης, Π. Πασαδάκης
Θεόδωρος Μουντοκαλάκης
10:00-11:30 Ζων δότης νεφρού
Προεδρείο: Θ. Αποστόλου, Δ. Γούμενος
10:00 – 10:10 Ο νεφρός, Μ. Γιαννοπούλου
* Νεφρική λειτουργία
* Αλβουμινουρία, Αιματουρία
* Νεφρική λιθίαση
10:10-10:20 Σχολιασμός: Θ. Ελευθεριάδης
10:20-10:30 Συζήτηση
10:30-10:40 Παράγοντες καρδιαγγειακού κινδύνου του δότη, Μ. Διβάνη
* Αρτηριακή υπέρταση
* Παράγοντες κινδύνου μεταβολικοί και τρόπου ζωής, παχυσαρκία, διαταραχή ανοχής στη γλυκόζη, δυσλιπιδαιμία, κάπνισμα
10:40-10:50 Σχολιασμός: Χρ. Μελεξοπούλου
10:50-11:00 Συζήτηση
11:00-11:10 Άλλες παθήσεις του δότη, Μ. Νικοδημοπούλου
* Λοιμώξεις
* Κακοήθειες
11:10-11:20 Σχολιασμός: Ευστ. Κασιμάτης
11:20-11:30 Συζήτηση
11:45-13:15 Αποβιώσας Δότης Νεφρού
Προεδρείο: Π. Πασαδάκης, Ι. Στεφανίδης
11:45-11:55 Νεφρική λειτουργία, Κ. Κολοβού
* Ρυθμός σπειραματικής διήθησης
* Ηλικία, Υπέρταση, Σακχαρώδης διαβήτης τύπου 2
* Δείκτης κινδύνου του δότη νεφρού (KDRI-Kindney Donor Risk Index)
11:55-12:05 Σχολιασμός: Ε. Ντουνούση
12:05-12:15 Συζήτηση
12:15-12:25 Λοιμώξεις, Ειρ. Κουρμπέτη
* Βακτηριδιακές και μυκητιασικές λοιμώξεις
* Πνευμονικές λοιμώξεις
* Ουρολοιμώξεις
12:25-12:35 Σχολιασμός: Μ. Ψυχογυιού
12:35-12:45 Συζήτηση
12:45-12:55 Παιδιατρικές Ιδιαιτερότητες, Β. Ασκητή
* Συμβατότητα ηλικίας και μεγέθους δότη-λήπτη
* Κληρονομικές νεφροπάθειες και μεταμόσχευση
12:55-13:05 Σχολιασμός: M. Mητσιώνη
13:05-13:15 Συζήτηση
13:15 – 14:30 Γενική Συνέλευση ENE
15:00-20:00 Συνάντηση Ομάδων Εργασίας
15:30-20:00 ΥΠΕΡΤΑΣΗ
Συντονιστές: Ν. Καπερώνης, Π. Σαραφίδης
15:30 – 16:30 Παθοφυσιολογία και θεραπεία ιδιοπαθούς υπέρτασης, Ρ. Καλαϊτζίδης , VIDEO
16:30 – 17:30 Δευτεροπαθής υπέρταση: Κλινικά σύνδρομα, διαγνωστική προσέγγιση και θεραπεία, Χ. Κουρβέλου , VIDEO
18:00 – 18:30 Νεφραγγειακή υπέρταση και ισχαιμική νεφροπάθεια, Σ. Ζιάκκα , VIDEO
18:30 – 19:00 Επείγοντα υπερτασικά συμβάματα, Ε. Ντουνούση , VIDEO
19:00 – 20:00 Συζήτηση περιστατικών, Ν. Καπερώνης VIDEO, Π. Σαραφίδης
09:00-13:00 Συνάντηση Ομάδων Εργασίας
09:00-10:45 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΩΝ ΝΕΦΡΙΚΩΝ ΠΑΘΗΣΕΩΝ
Συντονιστές: Θ. Αποστόλου, Π. Κούκη
09:00 – 09:30 Ανάλυση των ούρων, Β. Λιακόπουλος , VIDEO
09:30 – 10:00 Δείκτες εκτίμησης της νεφρικής λειτουργίας, Π. Κρίκη , VIDEO
10:00 – 10:45 Απεικονιστικές εξετάσεις των νεφρών, Χ. Βεργαδής , VIDEO
11:15-18:00 ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΥΓΡΩΝ – ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΩΝ & ΟΞΕΟΒΑΣΙΚΗΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ
Συντονιστές: Κ. Μαυροματίδης, Π. Πασαδάκης
11:15 – 12:15 Σχέση νατρίου και νερού: Υπονατριαιμία και υπερνατριαιμία, Β. Μαργέλλος , VIDEO
12:15 – 13:00 Υποκαλιαιμία και υπερκαλιαιμία, Σ. Παναγούτσος , VIDEO
14:00 – 14:45 Μεταβολική οξέωση, Δ. Βλαχάκος , VIDEO
14:45 – 15:30 Μεταβολική αλκάλωση, Κ. Αδαμίδης , VIDEO
15:30 – 16:15 Μικτές οξεοβασικές διαταραχές, Ν. Καπλάνης , VIDEO
16:30 – 18:00 Ερμηνεία αερίων αίματος – Συζήτηση περιστατικών με διαταραχές ηλεκτρολυτών και οξεοβασικής ισορροπίας, Κ. Μαυροματίδης VIDEO, Π. Πασαδάκης VIDEO
09:00-18:00 ΣΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ
Συντονιστές: Σ. Μαρινάκη, Μ. Στάγκου
09:00 – 10:00 Παθογένεια και μηχανισμοί βλάβης του σπειράματος, Χ. Γακιοπούλου
10:00 – 11:00 Μορφολογικές αλλοιώσεις του σπειράματος – Ιστολογική κατάταξη και κλινικά σύνδρομα σπειραματικών παθήσεων, Γ. Λιάπης , VIDEO
11:30 – 12:15 Ποδοκυτοπάθειες, Π. Πατεινάκης , VIDEO
12:15 – 13:00 Συγγενείς σπειραματικές παθήσεις, Γ. Μαλακασιώτη , VIDEO
14:00 – 14:30 IgA Νεφροπάθεια, Μ. Παπασωτηρίου , VIDEO
14:30 – 15:00 Μεμβρανώδης σπειραματοπάθεια, Σ. Λιονάκη , VIDEO
15:00 – 15:45 Ταχέως εξελισσόμενες σπειραματονεφρίτιδες, E. Φράγκου , VIDEO
16:15 – 17:00 Νεφρίτιδα του συστηματικού ερυθηματώδους λύκου, Ε. Κάψια , VIDEO
17:00 – 18:00 Συζήτηση περιστατικών, Σ. Μαρινάκη, Μ. Στάγκου , VIDEO
09:00-17:00 ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΕΦΡΟΣ – ΣΩΛΗΝΟΔΙΑΜΕΣΕΣ ΝΕΦΡΟΠΑΘΕΙΕΣ
Συντονιστές: Θ. Ελευθεριάδης, Κ. Στυλιανού
09:00 – 09:40 Διαβητική νεφροπάθεια, Μ. Θεοδωρίδης , VIDEO
09:40 – 10:25 Νεφρική αμυλοείδωση και δυσπρωτεϊναιμίες, Χ. Σκαλιώτη , VIDEO
10:25 – 11:05 Προεκλαμπτικά σύνδρομα, Χ. Δημητριάδης , VIDEO
11:30 – 12:10 Θρομβωτικές μικροαγγειοπάθειες, Γ. Μουστάκας , VIDEO
12:10 – 12:45 Σωληναροδιάμεσες νεφροπάθειες, Ι. Τσουχνικάς , VIDEO
12:45 – 13:30 Κυστική νόσος των νεφρών, Β. Φιλιόπουλος , VIDEO
14:30 – 15:15 Κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση – Νεφροπάθεια εκ παλινδρομήσεως Πυελονεφρίτιδα, Α. Ζαμπέτογλου , VIDEO
15:15 – 16:00 Νεφρολιθίαση, Ε. Δαφνής , VIDEO
16:00 – 17:00 Συζήτηση περιστατικών, Θ. Ελευθεριάδης, Κ. Στυλιανού , VIDEO
17:00 Γραπτές Εξετάσεις