15:30-20:00 ΥΠΕΡΤΑΣΗ
Συντονιστές: Ν. Καπερώνης, Π. Σαραφίδης
15:30 – 16:30 Παθοφυσιολογία και θεραπεία ιδιοπαθούς υπέρτασης, Ρ. Καλαϊτζίδης , VIDEO
16:30 – 17:30 Δευτεροπαθής υπέρταση: Κλινικά σύνδρομα, διαγνωστική προσέγγιση και θεραπεία, Χ. Κουρβέλου , VIDEO
18:00 – 18:30 Νεφραγγειακή υπέρταση και ισχαιμική νεφροπάθεια, Σ. Ζιάκκα , VIDEO
18:30 – 19:00 Επείγοντα υπερτασικά συμβάματα, Ε. Ντουνούση , VIDEO
19:00 – 20:00 Συζήτηση περιστατικών, Ν. Καπερώνης VIDEO, Π. Σαραφίδης
09:00-13:00 Συνάντηση Ομάδων Εργασίας
09:00-10:45 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΩΝ ΝΕΦΡΙΚΩΝ ΠΑΘΗΣΕΩΝ
Συντονιστές: Θ. Αποστόλου, Π. Κούκη
09:00 – 09:30 Ανάλυση των ούρων, Β. Λιακόπουλος , VIDEO
09:30 – 10:00 Δείκτες εκτίμησης της νεφρικής λειτουργίας, Π. Κρίκη , VIDEO
10:00 – 10:45 Απεικονιστικές εξετάσεις των νεφρών, Χ. Βεργαδής , VIDEO
11:15-18:00 ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΥΓΡΩΝ – ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΩΝ & ΟΞΕΟΒΑΣΙΚΗΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ
Συντονιστές: Κ. Μαυροματίδης, Π. Πασαδάκης
11:15 – 12:15 Σχέση νατρίου και νερού: Υπονατριαιμία και υπερνατριαιμία, Β. Μαργέλλος , VIDEO
12:15 – 13:00 Υποκαλιαιμία και υπερκαλιαιμία, Σ. Παναγούτσος , VIDEO
14:00 – 14:45 Μεταβολική οξέωση, Δ. Βλαχάκος , VIDEO
14:45 – 15:30 Μεταβολική αλκάλωση, Κ. Αδαμίδης , VIDEO
15:30 – 16:15 Μικτές οξεοβασικές διαταραχές, Ν. Καπλάνης , VIDEO
16:30 – 18:00 Ερμηνεία αερίων αίματος – Συζήτηση περιστατικών με διαταραχές ηλεκτρολυτών και οξεοβασικής ισορροπίας, Κ. Μαυροματίδης VIDEO, Π. Πασαδάκης VIDEO
09:00-18:00 ΣΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ
Συντονιστές: Σ. Μαρινάκη, Μ. Στάγκου
09:00 – 10:00 Παθογένεια και μηχανισμοί βλάβης του σπειράματος, Χ. Γακιοπούλου
10:00 – 11:00 Μορφολογικές αλλοιώσεις του σπειράματος – Ιστολογική κατάταξη και κλινικά σύνδρομα σπειραματικών παθήσεων, Γ. Λιάπης , VIDEO
11:30 – 12:15 Ποδοκυτοπάθειες, Π. Πατεινάκης , VIDEO
12:15 – 13:00 Συγγενείς σπειραματικές παθήσεις, Γ. Μαλακασιώτη , VIDEO
14:00 – 14:30 IgA Νεφροπάθεια, Μ. Παπασωτηρίου , VIDEO
14:30 – 15:00 Μεμβρανώδης σπειραματοπάθεια, Σ. Λιονάκη , VIDEO
15:00 – 15:45 Ταχέως εξελισσόμενες σπειραματονεφρίτιδες, E. Φράγκου , VIDEO
16:15 – 17:00 Νεφρίτιδα του συστηματικού ερυθηματώδους λύκου, Ε. Κάψια , VIDEO
17:00 – 18:00 Συζήτηση περιστατικών, Σ. Μαρινάκη, Μ. Στάγκου , VIDEO
09:00-17:00 ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΕΦΡΟΣ – ΣΩΛΗΝΟΔΙΑΜΕΣΕΣ ΝΕΦΡΟΠΑΘΕΙΕΣ
Συντονιστές: Θ. Ελευθεριάδης, Κ. Στυλιανού
09:00 – 09:40 Διαβητική νεφροπάθεια, Μ. Θεοδωρίδης , VIDEO
09:40 – 10:25 Νεφρική αμυλοείδωση και δυσπρωτεϊναιμίες, Χ. Σκαλιώτη , VIDEO
10:25 – 11:05 Προεκλαμπτικά σύνδρομα, Χ. Δημητριάδης , VIDEO
11:30 – 12:10 Θρομβωτικές μικροαγγειοπάθειες, Γ. Μουστάκας , VIDEO
12:10 – 12:45 Σωληναροδιάμεσες νεφροπάθειες, Ι. Τσουχνικάς , VIDEO
12:45 – 13:30 Κυστική νόσος των νεφρών, Β. Φιλιόπουλος , VIDEO
14:30 – 15:15 Κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση – Νεφροπάθεια εκ παλινδρομήσεως Πυελονεφρίτιδα, Α. Ζαμπέτογλου , VIDEO
15:15 – 16:00 Νεφρολιθίαση, Ε. Δαφνής , VIDEO
16:00 – 17:00 Συζήτηση περιστατικών, Θ. Ελευθεριάδης, Κ. Στυλιανού , VIDEO
17:00 Γραπτές Εξετάσεις