ΤΕΤΑΡΤΗ 16 Ιανουαρίου 2013
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ ΤΟΥ ΝΕΦΡΟΥ
Συντονιστές: Χ. Ιατρού – Π. Πασαδάκης
15.00 – 16.00 Δομή του Νεφρού, Χ.Α. Λάζαρης
16.00 – 17.00 Λειτουργία του Νεφρού, B. Μαργέλλος
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΩΝ ΝΕΦΡΙΚΩΝ ΠΑΘΗΣΕΩΝ
17.30 – 18.05 Ανάλυση των Ούρων, Β. Λιακόπουλος
18.05 – 18.40 Δείκτες Εκτίμησης της Νεφρικής Λειτουργίας, Ο. Μπαλάφα
18.40 – 19.15 Ραδιοϊσοτοπική Μελέτη των Νεφρών, Α. Μπαλιτσάρη
19.15 – 20.00 Απεικονιστικές Εξετάσεις των Νεφρών, Ι. Δερμιτζάκης
ΠΕΜΠΤΗ 17 Ιανουαρίου 2013
ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΥΓΡΩΝ – ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΩΝ& ΟΞΕΟΒΑΣΙΚΗΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ
Συντονιστές: Γ. Μπαλτόπουλος – Κ. Μαυροματίδης
09.00 – 10.00 Ρύθμιση της Τονικότητας του Πλάσματος, Υπονατριαιμία – Υπερνατριαιμία, Δ. Πετράς
10.00 – 10.45 Διαταραχές του Όγκου των Υγρών του Σώματος, Οιδηματικές καταστάσεις, Π. Λιαβέρη
11.15 – 11.50 Διαταραχές Καλίου, Σ. Παναγούτσος
11.50 – 12.35 Διαταραχές Ασβεστίου, Φωσφόρου και Μαγνησίου, Ι. Τζανάκης
12.35 – 13.35 Συζήτηση περιστατικών: Διαταραχές Ύδατος και Ηλεκτρολυτών, Γ. Μπαλτόπουλος
14.35 – 15.20 Μεταβολική Οξέωση, Ε. Γιαννάτος
15.20 – 16.00 Μεταβολική Αλκάλωση, Ε. Παπαχρήστου
16.00 – 16.40 Αναπνευστικές Διαταραχές της Οξεοβασικής Ισορροπίας, Γ. Φιλντίσης
16.40 – 17.20 Μικτές Διαταραχές της Οξεοβασικής Ισορροπίας, Ε. Κασιμάτης
17.50 – 18.50 Συζήτηση Περιστατικών: Διαταραχές Οξεοβασικής Ισορροπίας, Κ. Μαυροματίδης
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18 Ιανουαρίου 2013
ΣΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ
Συντονιστές: Δ. Γούμενος – Ι.Ν. Μπολέτης
09.00 – 10.00 Μορφολογικές Αλλοιώσεις του Σπειράματος – Ιστολογική Κατάταξη Σπειραματικών Παθήσεων, Γ. Λιάπης
10.00 – 11.00 Κλινικά Σύνδρομα Βλάβης του Σπειράματος – Παθογένεια, Χ. Γακιοπούλου
11.30 – 12.15 Ποδοκυτοπάθειες, Δ. Γούμενος
12.15 – 13.00 Συγγενείς Σπειραματικές Παθήσεις, Μ. Μητσιώνη
14.00 – 14.40 IgA Νεφροπάθεια και Πορφύρα Henoch-Schoenlein, Γ. Μουστάκας
14.40 – 15.10 Μεμβρανώδης Σπειραματοπάθεια, Π. Καλλιακμάνη
15.10 – 15.55 Ταχέως Εξελισσόμενες Σπειραματονεφρίτιδες, Σ. Λιονάκη
16.15 – 17.00 Νεφρίτιδα του Συστηματικού Ερυθηματώδους Λύκου, Σ. Μαρινάκη
17.00 – 18.00 Συζήτηση Περιστατικών, Ι.Ν. Μπολέτης
ΣΑΒΒΑΤΟ 19 Ιανουαρίου 2013
ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ NΟΣΗΜΑΤΑ ΚΑΙ NΕΦΡΟΣ – ΔΙΑΜΕΣΟΣΩΛΗΝΑΡΙΑΚΕΣ NΕΦΡΟΠΑΘΕΙΕΣ
Συντονιστές: Γ. Ευστρατιάδης – Η. Θώδης
09.00 – 09.40 Θρομβωτικές Μικροαγγειοπάθειες, Γ. Μπαμίχας
09.40 – 10.25 Νεφρική Αμυλοείδωση και Πλασματοκυτταρικές Δυσκρασίες, Χ. Σκαλιώτη
10.25 – 11.05 Προεκλαμψία – Εκλαμψία, Α. Παπαγιάννη
11.30 – 12.10 Διαβητική Νεφροπάθεια, Μ. Θεοδωρίδης
12.10 – 12.45 Διαμεσοσωληναριακή Nεφροπάθεια, Γ. Γριβέας
12.45 – 13.30 Κυστική Νόσος των Νεφρών, Β. Φιλιόπουλος
14.30 – 15.15 Κυστεοουρητηρική Παλινδρόμηση – Ουρολοιμώξεις, Κ. Στεφανίδης
15.45 – 16.30 Νεφρολιθίαση, Παθογένεια – Διερεύνηση – Αντιμετώπιση, Κ. Στραβοδήμος
16.30 – 17.30 Συζήτηση Περιστατικών, Γ. Ευστρατιάδης – Μ. Στάγκου
ΚΥΡΙΑΚΗ 20 Ιανουαρίου 2013
ΥΠΕΡΤΑΣΗ
Συντονιστές: Κ.Χ. Σιαμόπουλος – Ν. Παπαγαλάνης
09.00 – 09.45 Σύστημα Ρενίνης-Αγγειοτενσίνης-Αλδοστερόνης. Η Σημασία του στην Ιδιοπαθή Υπέρταση, Ν. Παπαγαλάνης
09.45 – 10.15 Διαγνωστική Προσέγγιση, Κ.Χ. Σιαμόπουλος
10.15 – 10.45 Δευτεροπαθής Υπέρταση, Χ. Κουρβέλου
11.15 – 11.35 Νεφραγγειακή Υπέρταση και Ισχαιμική Νεφροπάθεια, Σ. Ζιάκκα
11.35 – 12.00 Προσβολή Οργάνου Στόχου: Νεφρός, Ν. Καπερώνης
12.00 – 12.30 Θεραπεία Υπέρτασης, Π. Σαραφίδης
12.30 – 13.30 Συζήτηση Περιστατικών