Λειτουργική Ανατομική του Νεφρού
Συντονιστές: Γ. Ευστρατιάδης – Χ. Ιατρού
15:00 – 16:00 Δομή του Nεφρού, Α.X. Λάζαρης
16:00 – 17:00 Λειτουργία του Νεφρού, B. Μαργέλλος
17:00 – 17:30 Διάλειμμα
Εργαστηριακή Διερεύνηση των Νεφρικών παθήσεων
17:30 – 18:05 Ανάλυση των Ούρων, Β. Λιακόπουλος
18:05 – 18:40 Δείκτες Εκτίμησης της Νεφρικής Λειτουργίας, Ο. Μπαλάφα
18:40 – 19:15 Ραδιοϊσοτοπική Μελέτη των Νεφρών, Γ. Άρσος
19:15 – 20:00 Απεικονιστικές Εξετάσεις των Νεφρών, Χ. Βεργαδής
Διαταραχές υγρών – ηλεκτρολυτών & οξεοβασικής ισορροπίας
Συντονιστές: Μ. Ελισάφ – Κ. Μαυροματίδης
09:00 – 09:45 Φυσιολογία του Ισοζυγίου Ύδατος και Νατρίου, Γ. Λιάμης
09:45 – 10:45 Ρύθμιση της Τονικότητας του Πλάσματος. Υπονατριαιμία – Υπερνατριαιμία, Δ. Πετράς
10:45 – 11:00 Διάλειμμα
11:00 – 11:45 Διαταραχές Καλίου: Υπερκαλιαιμία – Υποκαλιαιμία, Σ. Παναγούτσος
11:45 – 12:30 Διαταραχές του Ασβεστίου, Φωσφόρου και Μαγνησίου, Ε. Παπαχρήστου
12:30 – 13:45 Συζήτηση Περιστατικών με Διαταραχές Ύδατος και Ηλεκτρολυτών, Μ. Ελισάφ
13:45 – 14:30 Γεύμα
14:30 – 15:00 Φυσιολογία της Οξεοβασικής Ισορροπίας, Ε. Κασιμάτης
15:00 – 15:45 Μεταβολική Οξέωση, Μ. Ελισάφ
15:45 – 16:30 Μεταβολική Αλκάλωση, Κ. Αδαμίδης
16:30 – 17:15 Αναπνευστικές Διαταραχές της Οξεοβασικής Ισορροπίας, Γ. Φιλντίσης
17:15 – 17:30 Διάλειμμα
17:30 – 18:30 Ερμηνεία Αερίων Αίματος – Συζήτηση Περιστατικών με Διαταραχές Οξεοβασικής Ισορροπίας, Κ. Μαυροματίδης
Σπειραματικές Παθήσεις
Συντονιστές: Δ. Γούμενος – Ι.Ν. Μπολέτης
09:00 – 10:00 Μορφολογικές Αλλοιώσεις του Σπειράματος – Ιστολογική Κατάταξη Σπειραματικών Παθήσεων, Γ. Λιάπης
10:00 – 11:00 Κλινικά Σύνδρομα Βλάβης του Σπειράματος – Παθογένεια, Χ. Γακιοπούλου
11:00 – 11:30 Διάλειμμα
11:30 – 12:15 Ποδοκυτοπάθειες, Μ. Στάγκου
12:15 – 13:00 Συγγενείς Σπειραματικές Παθήσεις, Α. Μητσιώνη
13:00 – 14:00 Γεύμα
14:00 – 14:40 IgA Νεφροπάθεια και Πορφύρα Henoch-Schoenlein, Γ. Μουστάκας
14:40 – 15:10 Μεμβρανώδης Σπειραματονεφρίτιδα, Π. Καλλιακμάνη
15:10 – 15:55 Ταχέως Εξελισσόμενες Σπειραματονεφρίτιδες, Σ. Λιονάκη
15:55 – 16:15 Διάλειμμα
16:15 – 17:00 Νεφρίτιδα του Συστηματικού Ερυθηματώδους Λύκου, Σ. Μαρινάκη
17:00 – 18:00 Συζήτηση Περιστατικών, Δ. Γούμενος
Συστηματικά Νοσήματα και Νεφρός – Σωληνοδιάμεσες Νεφροπάθειες
Συντονιστές: Ι. Στεφανίδης – Αικ. Παπαγιάννη
09:00 – 09:40 Διαβητική Νεφροπάθεια, Μ. Θεοδωρίδης
09:40 – 10:25 Νεφρική Αμυλοείδωση και Πλασματοκυτταρικές Δυσκρασίες, Χ. Σκαλιώτη
10:25 – 11:05 Προεκλαμψία – Εκλαμψία, Χ. Δημητριάδης
11:05 – 11:30 Διάλειμμα
11:30 – 12:10 Θρομβωτικές Μικροαγγειοπάθειες, Γ. Μπαμίχας
12:10 – 12:45 Σωληναροδιάμεση Νεφροπάθεια, I. Γριβέας
12:45 – 13:30 Κυστική Νόσος των Νεφρών, Β. Φιλιόπουλος
13:30 – 14:30 Γεύμα
14:30 – 15:15 Κυστεοουρητηρική Παλινδρόμηση – Χρόνια Πυελονεφρίτιδα, Κ. Στεφανίδης
15:15 – 15:45 Διάλειμμα
15:45 – 16:30 Νεφρολιθίαση, Κ. Σταματέλου
16:30 – 17:30 Συζήτηση Περιστατικών, Αικ. Παπαγιάννη
17:30 Γραπτές Εξετάσεις
Υπέρταση
Συντονιστές: Π. Πασαδάκης – Δ. Βλαχάκος
09:00 – 09:45 Σύστημα Ρενίνης – Αγγειοτενσίνης – Αλδοστερόνης, Π. Σαραφίδης
09:45 – 10:15 Διαγνωστική Προσέγγιση, Ρ. Καλαϊτζίδης
10:15 – 10:45 Δευτεροπαθής Υπέρταση, Χ. Κουρβέλου
10:45 – 11:15 Διάλειμμα
11:15 – 11:35 Νεφραγγειακή Υπέρταση και Ισχαιμική Νεφροπάθεια, Σ. Ζιάκκα
11:35 – 12:00 Προσβολή Οργάνου Στόχου: Νεφρός, Η. Θώδης
12:00 – 12:30 Θεραπεία Υπέρτασης, Ν. Καπερώνης
12:30 – 13:30 Συζήτηση Περιστατικών, Δ. Βλαχάκο